PROFILAKTYKA CHORÓB ZAKAŹNYCH I PASOŻYTNICZYCH

Szczepienia ochronne psów, kotów, fretek, królików.
Zabezpieczenie przeciw pasożytom zewnętrznym: pchły, kleszcze, świerzbowiec, nużeniec, wszoły. Odrobaczanie.

DERMATOLOGIA

Diagnozowanie i leczenie chorób skóry i uszu, m.in.:

• infekcji bakteryjnych, grzybiczych i pasożytniczych:
• pobieranie materiału do badań bakteriologicznych i mykologicznych z antybiogramem,
• pobieranie zeskrobin i ocena mikroskopowa na obecność pasożytów,
• badanie cytologiczne wymazu z uszu i skóry,
• badanie otoskopowe kanału słuchowego,
• pobieranie materiału do badań histopatologicznych,
• wycinki skóry, biopsje,
• chorób alergicznych skóry:
• testy alergiczne, odczulanie,
• diety eliminacyjne, hypoalergiczne,
• chorób skóry na tle zaburzeń hormonalnych.

.

ZABIEGI CHIRURGICZNE

Dysponujemy salą operacyjną wyposażoną w sprzęt pozwalający na przeprowadzanie zabiegów rutynowych, drobnych oraz tych bardziej skomplikowanych, na najwyższym poziomie.

Przed operacją
Przed wszystkimi zabiegami wymagana jest głodówka - przeciętnie od 12 do 24 godzin - oraz odstawienie wody na 2 do 4 godzin poprzedzających operację.
Przed zabiegami i narkozą przeprowadzamy dokładne badanie zwierzęcia. Zaleca się, zwłaszcza w przypadku zwierząt starszych lub w ciężkim stanie ogólnym, wykonanie przed narkozą badania krwi (biochemia i morfologia), pozwala to na uniknięcie problemów w przebiegu operacji i w okresie pooperacyjnym.

Jałowość
Nowoczesny autoklaw (najwyższej klasy B) gwarantuje absolutną jałowość narzędzi i materiałów wykorzystywanych przy operacji, co minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań bakteryjnych. Czystość powietrza i powierzchni w sali operacyjnej zapewniamy, regularnie stosując lampę UV.

 

Znieczulenie
Stosujemy następujące rodzaje znieczulenia ogólnego:

- narkozę tradycyjną (podanie domięśniowe lub dożylne środków anestetycznych)

- znieczulenie wziewne, jedno z najbardziej bezpiecznych. Mieszanka anestetyczna jest podawana pacjentowi na bieżąco, głębokość znieczulenia jest pod stalą kontrolą lekarza. Przy tym typie znieczulenia pacjentowi nie grozi niedotlenienie. W odróżnieniu od narkozy tradycyjnej, która może utrzymywać się jeszcze przez pewien czas po zakończeniu operacji, narkozę wziewną można zakończyć w wybranym momencie (od razu po wykonaniu zabiegu). Konsekwencją tego jest szybsze wybudzanie się zwierzęcia.
Niektóre zabiegi są możliwe do przeprowadzenia wyłącznie przy znieczuleniu tego typu (operacje na układzie oddechowym i otwartej klatce piersiowej).

 

- znieczulenie "odwracalne", stosowane przy krótszych zabiegach. Po skończonej operacji podaje się pacjentowi antidotum - po 10 minutach zwierzę jest całkowicie wybudzone, w pełni świadome i nie odczuwa bólu pooperacyjnego. Ta forma znieczulenia zapewnia wyjątkowy komfort zwierzęciu i jego opiekunowi.
Kombinacja tego typu znieczulenia ze znieczuleniem wziewnym pozwala na przeprowadzanie dłuższych zabiegów przy zachowaniu 10-minutowego okresu wybudzania.

Monitoring pacjenta
Bezpieczeństwo pacjenta podczas operacji jest optymalne dzięki podłączeniu go do monitora funkcji życiowych. Aparat prowadzi na bieżąco odczyt EKG, pulsoksymetrię (pomiar utlenowania krwi i zapis graficzny tętna), odczyt respiracji (oddychania), mierzy nieinwazyjnie ciśnienie tętnicze oraz temperaturę wewnętrzną i powierzchowną ciała pacjenta.

 

Opieka pooperacyjna
Podajemy środki przeciwbólowe i szczegółowo instruujemy opiekunów zwierzęcia, jak je stosować, aby zaoszczędzić mu niepotrzebnego bólu po zabiegu.
Aby zapobiec infekcjom w okolicy rany, stosujemy antybiotyki.
Ponieważ zwierzęta często nadmiernie interesują się raną i szwem, zapewniamy środki ochronne takie jak kołnierze albo ubranka pooperacyjne chroniące ranę lub opatrunek.

Bardzo ważny jest stan ogólny pacjenta w okresie rekonwalescencji. Często konieczne jest odpowiednie odżywianie, mające na celu poprawę samopoczucia, przyspieszenie gojenia ran czy uniknięcie różnych reakcji ubocznych. Oferujemy specjalne diety rekonwalescencyjne dla psów, kotów.

Nie kopiujemy uszu ani ogonów!
Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt zabieg ten, jako niehumanitarny, jest zabroniony.

Prosimy o wcześniejsze umawianie (także telefoniczne) terminów wszystkich zabiegów planowych. Uzyskacie Państwo możliwość wyboru dogodnego terminu zabiegu oraz wskazówki dotyczące przygotowania zwierzęcia do operacji.

Zwierzęta po wypadkach są operowane poza kolejnością.

Wykonujemy:
Zabiegi kastracji i sterylizacji u psów i kotów oraz sterylizacje i kastracje królików, świnek morskich i fretek.

Chirurgię tkanek miękkich - zabiegi w obrębie jamy brzusznej, skóry, tkanki podskórnej, mięśni, ścięgien itp.

Chirurgię oka i przydatków: plastykę powiek, usuwanie wadliwych rzęs, leczenie gradówki, guzów powiek, usuwanie grudkowego zapalenia trzeciej powieki i korekcję wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki, operacje na rogówce.

 

 

PEŁNA DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA 

Badanie morfologiczne i biochemiczne krwi (oba możliwe do przeprowadzenia w czasie wizyty w przychodni – a w przypadku szerszej diagnostyki próbki wysyłane do laboratoriów zewnętrznych Idexx lub Vetlab), oznaczanie hormonów, elektrolitów, pierwiastków, badania histopatologiczne, serologiczne, alergiczne, diagnostyka mikrobiologiczna wymazów/ zeskrobin/ płynów, badanie kału, badania genetyczne, oznaczanie poziomu przeciwciał, badanie moczu, badanie cytologiczne wymazu pochwowego i szybkie testy diagnostyczne FeLV, FIV, Giardia, Parvo itp.

 

RENTGENODIAGNOSTYKA (RTG)

Wykonujemy przeglądowe zdjęcia głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej, kręgosłupa oraz kończyn. Wykonujemy zdjęcia w kierunku dysplazji stawów biodrowych oraz stawów łokciowych. Współpracujemy ze specjalistami w dziedzinie radiologii weterynaryjnej – możliwość oceny stopnia dysplazji wraz z wpisem do rodowodu. Nasza pracownia spełnia wymogi bezpieczeństwa i jest stale nadzorowana przez stosowne inspekcje. Zdjęcia RTG wykonywane są na materiałach i wywoływane przy użyciu sprzętu firmy Agfa.

 

ULTRASONOGRAFIA

Wykonujemy przeglądowe badania jamy brzusznej (ocena narządów jamy brzusznej: nerek, wątroby, jelit, pęcherza moczowego, macicy, prostaty), badanie w kierunku ciąży, ropomacicza, guzów nowotworowych w jamie brzusznej).

 

DIETETYKA 

Karmy lecznicze.
Suplementy diety.
Porady dotyczące żywienia

 

POŁOŻNICTWO I GINEKOLOGIA

Pomoc porodowa, cesarskie cięcie, określanie optymalnego terminu krycia: cytologia wymazów pochwowych, określanie poziomu progesteronu.

 

MIKROCHIPOWANIE I WYDAWANIE PASZPORTÓW 

Mikrochipowanie psów, kotów i fretek. Znakowanie chipami- transponderami, spełniającymi warunki ISO11784, ISO 11785. Wydawanie paszportów dla zwierząt podróżujących za granicę. Badania i odrobaczanie zwierząt przed podróżą do Wielkiej Brytanii i Irlandii wraz z wpisem do paszportu. Pobieranie krwi na badanie przeciwciał przeciwko wściekliźnie (wymagane przed transportem zwierzęcia do niektórych krajów poza UE).

 

MEDYCYNA REGENERACYJNA 

Oferujemy przeszczepy komórek macierzystych oraz osocza bogato płytkowego. Przychodnia współpracuje z Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej - Vet Stem Cell.