SDMA

Posted on

Wszystkich właścicieli psów i kotów seniorów (powyżej 7-go roku życia zapraszamy na badania krwi). Oferujemy profile geriatryczne pełne jak również częściowe w tym diagnostykę funkcji nerek pakietem nowoczesnych badań w laboratorium Idexx z wykorzystaniem markera SDMA:


Czym jest SDMA?

Symetryczna dimetyloarginina (SDMA) jest etylowanym aminokwasem argininowym, bardzo czułym i specyficznym biomarkerem wczesnego wykrywania choroby nerek PCHN –Przewlekła choroba nerek, (łac. insufficientia renum chronica, ang. chronic kidney disease, CKD) .

Stężenie SDMA rośnie wcześniej, niż stężenie kreatyniny u psów i kotów z chorobą nerek,

-średnio 17 miesięcy wcześniej niż kreatynina u kotów z PCHN

-średnio 9,5 miesiąca wcześniej niż kreatynina u psów z PCHN.

SDMA silnie koreluje ze współczynnikiem filtracji nerkowej.

Nie wpływa na nie także masa ciała, co sprawia, że jest to bardziej czuły test służący ocenie funkcji nerek u zwierząt starszych i o obniżonej masie ciała.

Na SDMA nie mają też wpływu czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na poziom kreatyniny główniewspółistniejące choroby!

Co ważne ! Poziom SDMA nie ulega podwyższeniu u zwierząt z chorobami wątroby, serca czy zespołem Cushinga, o ile nie występuje współistniejąca choroba nerek.

Wczesne wykrycie problemów z nerkami u waszych pupili pozwoli przy zastosowaniu odpowiednich diet, suplementów oraz leków na poprawienie komfortu i wydłużenie ich życia poprzez spowolnienie postępu choroby.

 

Więcej informacji na temat nowego markera oraz oferowanych testów :

https://www.idexx.eu/pl/products-and-solutions/reference-laboratory/reference-laboratory-comprehensive-test-menu/sdma-test/

Serdecznie zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego 793493804